Корисний факт: шукати заповітні слова "Made in U.S.A." на лейблах джинсів Lee або Levi's як свідчення їхньої справжності, щонайменше, наївно. Ці американські фірми, як і більшість сучасних корпорацій-гігантів, вже давно перенесли свої виробництва до Азії та Латинської Америки, де завдяки достатку дешевої робочої сили можна знизити виробничі витрати. Наприклад, фірма Levi's закрила своє останнє підприємство у США ще 2006 року. Так що напис "Made in U.S.A." збереглася або на дуже старих джинсах, що припадають пилом десь на стоках, або на дорогих (від $200) ексклюзивних виробах, пошитих на замовлення на нечисленних фабриках у США.
Тому написи на джинсах "Made in China/Bangladesh/Shri-Lanka/Mexico" не обов'язково говорять про підробку. Штани можуть бути що є фірмовими, просто виробленими там, де це вигідно робити.
То як же все-таки розпізнати обман? Які є явні ознаки підробок?
По-перше, це ціна. Природно, ціна - далеко не основний фактор якості і справжності виробу, проте все ж таки непогано знати, що нормальна ціна за пару американських брендових джинсів становить не менше 100 у. е. Справжні фірмові джинси можуть коштувати менше, ніж $30 або у казці, або під час розпродажу в магазині США. Нехай виробництво і дешевшає через те, що воно винесене за межі США, але шиються джинсові речі під контролем американських компаній з американської тканини, виготовленої з американської бавовни. А це просто не може бути дешево! Тому стандартна ціна виробника за пару джинсів не буває нижчою за 50–60 у. е. Отже, якщо раптом хтось продає «фірму» дешевше за $50, то швидше за все він пропонує підробку. Виняток становлять лише розпродажі залишків асортименту.
По-друге, якість шиття. У справжніх американських джинсів рядки рівні, з рівномірними стібками, без різних петельок з лицьового боку. Свердлені з вивороту краї у них зроблені дуже акуратно, тому вони не розпускаються. Зрідка можливі необрізані кінці ниток або накладені рядки (їх довжина не більше 5 см) там, де у швачки закінчилася нитка. До речі, на кишенях і бічних, задніх або передніх швах топстіччінга таких рядків не буває. Потрібно звертати увагу і на якість ниток: вони мають бути капроновими, а отже дуже міцними. Будь-яка китайська імітація «хворіє» на неякісні нитки.
По-третє, це якість тканини. Якщо помацати спочатку справжній американський денім, а потім турецьку чи китайську підробку, то відразу можна відчути величезну різницю. Справді, американська якість тканини розпізнається відразу і без варіантів — Америку не переплутаєш ні з чим! До речі, навіть фірмові джинси, вироблені в європейських філіях американських компаній, відрізнятимуться на дотик від американських. Нехай вони і не поступаються якістю, але те, що тканина зіткана не в Сполучених Штатах, відчувається відразу.
По-четверте, «пастки» виробника - секретні методи захисту бренду, які кожна фірма має.
Розглянемо докладніше засоби захисту бренду Levi's.
Особливий тип тканини. Більшість «лівайсівських» чоловічих джинсів шиється з саржі особливого, діагонального типу. У моделей будь-якого кольору та обробки тканина з чітким діагональним малюнком. Лише чорні джинси цілком чорні і з виворітного, і з лицьового боку. Виняток - моделі BLACK RINSED і SHRINK-TO-FIT (у них виворот світла).
Знаменита модель 501 захищена спеціальними способами:
На її поясному лейблі обов'язково є історичне ім'я даної моделі: «XX». Воно ж у вигляді друкованого штампу є на «мішку» передньої кишені. Цей штамп є тільки на джинсах 501 моделі, виготовлених Levis USA. Його немає або на підробках, або на штанах європейського пошиття, або на старих (випущених до 2002) вінтажних джинсах з пологою аркою.
Ступінь «зношеності» лейбла має відповідати ступеню «зношеності» самих штанів: нові штани – новий лейбл; "потерті" штани - "потертий" лейбл! Лейбл виготовляють із спеціального картону з полімерними присадками та стилізують «під шкіру».
Ширинка 501-х «лівайсів» застібається виключно на гудзики. Причому вони білого кольору, виготовлені з нікелевого сплаву. Мідні або тоновані гудзики ставлять лише деякі «пранні» моделі. Усього гудзиків 4 в джинсах невеликих розмірів (W27-W29), 5 у самих ходових і 6 у великих.
У всіх моделей різновиду обов'язково є заклепки, встановлені на кутах усіх передніх кишень. Заклепки на задніх кишенях є лише у фешн-моделей та деяких жіночих джинсів. На заклепках з обох боків має бути круговий напис: «LS&CO; -SF-». Виконують їх із міді або нікелевого сплаву (залежно від моделі), проте на джинси кольору індиго ставляться виключно модні.
На відсутність заклепок на задніх кишенях вказує особливий напис "Bar Tacke At Point of Strain" ("Підсилюючий шов у напружених місцях"), нанесений на підвісний товарний ярлик задньої кишені.
Номер на внутрішній частині гудзика, спеціально нечітко викарбуваний. На підробках, як правило, він виконаний бездоганно. Номер повинен співпадати з номером на етикетці, що вшита в лівій штанині зсередини.
Інформаційний ярлик, закріплений у зовнішньому шві зсередини лівої штанини. На ньому розміщуються відомості про фабрику та партію, а також інструкція з догляду за джинсами. Колір тексту залежить від місця виробництва та може бути коричневим, чорним та пісковим. Також в етикетці має бути металізована плоска нитка, що містить голограму та мікротекст. У європейських джинсів Levi's ярлик дуже широкий, однобарвний та без металізованої смуги.
Про країну походження «лівайсів» 501-ї моделі можна дізнатися з етикетки, вшитої в пояс зсередини, над лівою кишенею. Інформація про назву та фасон моделі є на етикетці, пришитій до пояса посередині спини з виворітного боку.
Для інших моделей Levi's Red Tab діють такі правила:
Етикетка, що містить службову інформацію, розміри та інструкцію з догляду, вшивається в пояс над передньою кишенею ліворуч, з виворітного боку. Мікротексту немає. Цифри на цій етикетці також мають співпадати з цифрами на ґудзиках.
На язичку блискавки зовні розміщується логотип фірми Levi's, а всередині або такий самий логотип, або вказівки довжини замку YKK 45, або взагалі порожнє місце.
З 1971 велика буква «E» на червоному прапорці перетворилася на маленьку. Іноді на деяких видах джинсів Red Tab на прапорці немає логотипу фірми, а є лише патентний знак - "®". Це ребрендинг для здешевлення виробництва, який зараз застосовується все частіше і частіше.
Напис "Levi's" на оригінальних джинсах вишитий ниткою сріблясто-білого відтінку, у підробках використовується нитка звичайного білого кольору.
«Дзьоб орла» у фірмових джинсах виконаний з перетином рядків. Більшість виробників фальшивок про це забувають.
На справжніх Levi's, природно, є штрих-код. Закодовані дані легко перевірити через глобальну систему GS1 на офіційному сайті.
Крім того, справжні джинси Levi's захищені ще безліччю таємних способів, про які компанія намагається особливо не поширюватися. Проте, щоб не придбати фальшивку, достатньо і вищенаведених відомостей.
Справжні вироби фірми Wrangler мають властивості, наведені нижче.
Вони шиються з тканини особливого типу. Всупереч поширеній думці, це не тільки Broken Twill («ламана саржа» або «ялинка», як її називають у нас). Винятково із цієї тканини виготовляються моделі Rigid, а також деякі куртки та жилети крою Cowboy Cut. Під час пошиття «стираних» моделей серії Gold Buckle використовується тканина з діагональним малюнком. З неї ж шиють і знамениті Wrangler 13MWZ Prewashed кольори Antique Blue. До речі, у задню ліву кишеню моделей 13MWZ завжди вкладають буклети "Basic Equipment". Загалом, у справжніх джинсів Wrangler тканина важка, щільна і трохи пухнаста на дотик.
Під базовий колір підбираються нитки, якими виконані рядки на гульфіку, тому на нових джинсах їх практично не видно. Коли джинси «линяють», ці рядки стають помітні.
Топстиччинг, тобто подвійний зовнішній рядок, виконаний зовні штанини з нахлестом тканини спереду назад. Рядок двоколірний: зовні використовуються нитки під колір моделі, зсередини — руді. «Військово-морські» Wrangler 935-й та 945-й моделей мають рядки лише одного кольору – рудого.
Зроблені «під шкіру» лейбли джинсів серії Cowboy Cut пришиваються на праву задню кишеню. "Номерні" вироби Wrangler мають лейбл гречаного кольору із пружного пластику, схожого на лінолеум. На лейблі розміщується логотип у вигляді ласо. У моделей 935 та 946 (і тільки у них) лейбл виконаний з м'якого коричневого шкірозамінника. Ярлики іншого кольору у моделей George Strait та Silver Edition, але їх, як правило, не підробляють.
Прапорець (Tab) вшивається в рядок над задньою правою кишенею. Колір фону та логотипу у нього різниться залежно від моделі. На "номерних" Wrangler напис на прапорці йде "мотузкою", крім 935-ї та 945-ї моделей - там друковані літери.
Ґудзики у всіх «ренглерів» мідні, з логотипом у вигляді кількох стібків. Виняток – срібні гудзики у Silver Edition.
Язичок замку у справжніх прямокутних Wrangler. На ньому вибиті контури ковбойського чобота.
Хоча на моделях Retro, буває і звичайна блискавка.
Заклепки у фірмових джинсів порожнисті, великі, з опуклим мідним капелюшком. Їхня зворотна сторона виготовлена зі сталі. Винятком є знову ж таки 935-та та 945-а моделі: на них заклепки взагалі відсутні.
Годинна кишеня всіх моделей виконується без заклепки і щільно прилягає до пояса, щоб не втратити дрібні предмети, що знаходяться там. Виняток – Wrangler 31MWZ, у яких кишеня знаходиться нижче та має заклепку.
Штрих-код справжніх «ренглерів» містить дані, автентичність яких легко перевірити через Інтернет.
На джинсах марки Lee відсутні якісь спеціальні пастки. Чесно кажучи, вони там не надто й потрібні — справжні джинси Lee легко впізнати по тканині та пошитті. Тим не менш, корисно дізнатися низку правил, що допомагають розпізнати підробку:
у справжніх Lee кольори індиго нитки жовтого відтінку, у кольорових і чорних нитка підібрана під колір тканини.
Рядки у фірмових джинсів завжди ідеально рівні.
Прапорець (Tab) розміщується або над задньою правою кишенею або на годинниковій кишеньці.
На язичку замку повинні бути літери YKK, тому що блискавка зроблена саме цією фірмою.
Сервісний ярлик, що вшивається в пояс над лівою передньою кишенею, містить інформацію про країну-виробника та адресу компанії у Сполучених Штатах.